Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, dzieci uczą się w przedszkoluJ
Taki wniosek można wyciągnąć z książki Roberta Fulghuma pod wiele mówiącym tytułem: „Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować nauczyłem się w przedszkolu”. Tam (pisze autor) nauczyłem się, że trzeba:
„Dzielić wszystko,
Postępować uczciwie,
Nie bić innych,
Odkładać na miejsce każdą znalezioną rzecz,
Sprzątać po sobie,
Nie brać nic, co do mnie nie należy,
Powiedzieć „przepraszam”, jeśli się kogoś uraziło,
Myć ręce przed jedzeniem (…)
Jeść ciepłe maślane bułeczki (…)
Prowadzić zróżnicowane życie, trochę się uczyć i trochę myśleć, malować i rysować, śpiewać i tańczyć, i bawić się, i codziennie trochę popracować (…),
Zwracać uwagę, jak cudowne jest wszystko, co ciebie otacza. Pamiętaj o maleńkim nasionku (…) które się zakorzenia i rośnie, ale tak naprawdę nikt nie wie, jak to się dzieje i dlaczego, a z nami wszystkimi jest podobnie (…).”
To są proste rzeczy i może dlatego tak często je lekceważymy. Nie myślimy, że stanowią dobrą podstawę, solidny fundament dorosłego życia. Mało tego, nigdy z nich nie wyrastamy, tylko w miarę naszego wzrostu i rozwoju jesteśmy w stanie nadać im nowy, dorosły wymiar. Tak o tym pisze autor: „Weź jeden z tych tematów i przełóż na skomplikowane dorosłe terminy, i zastosuj w swoim życiu rodzinnym albo w pracy, albo w rządzie i trzymaj się tego mocno, uparcie, z przekonaniem. (…) Pomyśl, o ile świat byłby lepszy, gdyby (…) zasadniczym celem polityki wszystkich rządów było odkładanie na miejsce znalezionych rzeczy i sprzątanie po sobie”.
Przedszkole to nie tylko miejsce, gdzie możemy bezpiecznie zostawić swoje dzieci, podczas gdy jesteśmy zajęci ważnymi, dorosłymi sprawami. Przedszkole pokazuje i wdraża wzór dobrego, zrównoważonego życia. To miejsce, gdzie:
świat jest oparty o reguły, przewidywalny, sprawiedliwy,
wszyscy mają takie same prawa i obowiązki,
styl życia jest zdrowy, zrównoważony, harmonijny,
dbamy o codzienne radości i przyjemności,
istnieje równowaga pomiędzy pracą a zabawą,
rytm dnia jest przyjazny, uwzględniający potrzeby i rozwój dzieci,
kierujemy się dobrem nie tylko swoim, ale całej i grupy,
Szanowni Państwo, obyśmy nigdy nie wyrośli z przedszkola, mieli możliwość żyć zgodnie z takimi zasadami w naszych rodzinach i pracy!