Wszystkiego, czego naprawdę trzeba wiedzieć, dzieci uczą się w przedszkolu

Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, dzieci uczą się w przedszkoluJ

Taki wniosek można wyciągnąć z książki Roberta Fulghuma pod wiele mówiącym tytułem: Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować nauczyłem się w przedszkolu”. Tam (pisze autor) nauczyłem się, że trzeba:

• „Dzielić wszystko,

• Postępować uczciwie,

• Nie bić innych,

• Odkładać na miejsce każdą znalezioną rzecz,

• Sprzątać po sobie,

• Nie brać nic, co do mnie nie należy,

• Powiedzieć „przepraszam”, jeśli się kogoś uraziło,

• Myć ręce przed jedzeniem (…)

• Jeść ciepłe maślane bułeczki (…)

• Prowadzić zróżnicowane życie, trochę się uczyć i trochę myśleć, malować i rysować, śpiewać i tańczyć, i bawić się, i codziennie trochę popracować (…),

• Zwracać uwagę, jak cudowne jest wszystko, co ciebie otacza. Pamiętaj o maleńkim nasionku (…) które się zakorzenia i rośnie, ale tak naprawdę nikt nie wie, jak to się dzieje i dlaczego, a z nami wszystkimi jest podobnie (…).”

To są proste rzeczy i może dlatego tak często je lekceważymy. Nie myślimy, że stanowią dobrą podstawę, solidny fundament dorosłego życia. Mało tego, nigdy z nich nie wyrastamy, tylko w miarę naszego wzrostu i rozwoju jesteśmy w stanie nadać im nowy, dorosły wymiar. Tak o tym pisze autor: „Weź jeden z tych tematów i przełóż na skomplikowane dorosłe terminy, i zastosuj w swoim życiu rodzinnym albo w pracy, albo w rządzie i trzymaj się tego mocno, uparcie, z przekonaniem. (…) Pomyśl, o ile świat byłby lepszy, gdyby (…) zasadniczym celem polityki wszystkich rządów było odkładanie na miejsce znalezionych rzeczy i sprzątanie po sobie”.

Przedszkole to nie tylko miejsce, gdzie możemy bezpiecznie zostawić swoje dzieci, podczas gdy jesteśmy zajęci ważnymi, dorosłymi sprawami. Przedszkole pokazuje i wdraża wzór dobrego, zrównoważonego życia. To miejsce, gdzie:

• świat jest oparty o reguły, przewidywalny, sprawiedliwy,

• wszyscy mają takie same prawa i obowiązki,

• styl życia jest zdrowy, zrównoważony, harmonijny,

• dbamy o codzienne radości i przyjemności,

• istnieje równowaga pomiędzy pracą a zabawą,

• rytm dnia jest przyjazny, uwzględniający potrzeby i rozwój dzieci,

• kierujemy się dobrem nie tylko swoim, ale całej i grupy,

Szanowni Państwo, obyśmy nigdy nie wyrośli z przedszkola, mieli możliwość żyć zgodnie z takimi zasadami w naszych rodzinach i pracy!