Pomysły na kwarantanne

Jak w dobrej kondycji „przetrwać” z dziećmi w domu?

Tyle razy narzekaliśmy, że zabiegani w codzienności nie mamy czasu dla swojej rodziny i dzieci.. Żałowaliśmy, że tygodnie zmieniaja się w miesiące, miesiące w lata, a dzieci nam dorastają nie wiadomo kiedy.. Teraz mamy sytuację odwrotną: mnóstwo czasu, który trzeba rodzinnie zagospodarować w domu. Wspólne bycie przed dłuższy czas na małej przestrzeni może z sytuacji przyjemnej i relaksującej zamienić się w męczącą i stresującą, generującą kłótnie i problemy. Co zatem robić, aby tak się nie stało? Poniżej prezentuję kilka psychologicznych pomysłów:

Ustal rytm dnia:

Dzieci lepiej funkcjonują w stałym, przewidywalnym, codziennym rytmie. Rytm wyznaczają pory dnia i posiłków: rano, czas śniadania, po śniadaniu, przed obiadem, po obiedzie, w porze podwieczorku, wieczorem, przed snem. W czasie pobytu w przedszkolu dzieci każdego dnia mają podobny rytm: to organizuje im czas i uspokaja, ułatwia pracę całej grupy. Nauczycielki w przedszolu dobrze wiedzą, że dni ze „złamanym” rytmem powodują gorsze zachowanie dzieci, narastanie konfliktów pomiędzy nimi, większy chaos w grupie, a w konsekwencji gorsze samopoczucie dzieci i nauczycieli. Dobrze byłoby więc podczas odpowiedzialnego spędzania z dziećmi czasu w domu, ustalić im stały rytm dnia, w czasie którego powinien znaleźć się czas na:

• spokojnie zjadane posiłki (codziennie o podobnych porach),

• poobiedni sen/relaks,

• zajęcia edukacyjne (rysowanie, kolorowanie, zagadki),

• swobodne zabawy dzieci,

• zabawy z rodzicami (gry planszowe, karciane, wspólne układanie z klocków),

• czynności organizacyjno-porządkowe (sprzątanie zabawek, drobne porządki),

• pomoc w czynnościach kulinarnych (wspólne gotowanie, pieczenie, pomoc w przygotowaniu do posiłków),

• czas na TV i gry elektroniczne (głównie bezpieczne bajki i filmy i gry edukacyjne, pod kontrolą rodzica),

• czas na ćwiczenia ruchowe (wspólna gimnastyka, zumba czy elementy jogi),

• wieczorne wyciszenie (czytanie, słuchanie bajek, dziecięce masażyki, czas spędzany razem).

Plan dnia dobrze jest schematycznie narysować na dużej kartce, tablicy lub poprosić dziecko o rysowanie na kolejnych kartkach kolejnych jego części. Rytm planu dnia dobrze jest dopasować do rytmu dorosłych: czas na TV czy swobodne zabawy dzieci to czas wolny dorosłych, czy też czas na pracę zdalną. Pomimo większego „luzu” warto zachować w miarę stałe godziny posiłków i rytm snu dziecka.

Celebruj codzienność:

• przygotowujcie razem posiłki,

• wspólnie sprzątajcie,

• miejcie czas na swobodną rozmowę,

• wydłużajcie te części dnia, które zawsze były pełne pośpiechu (wspólne budzenie się, spokojny start, kąpiele dziecka, wieczorne przytulanie). W końcu jest na to czas…

• pokażcie stare zdjęcia, filmy z nagranym dzieckiem, kiedy było małe, wspominajcie i opowiadajcie rodzinne historie.

Wykonajcie czynności zaleeegłe:

• rozwijajcie zainteresowania dziecka (książeczki, filmy i gry edukacyjne),

• ułóżcie LEGO, które czeka od Świąt lub puzzle, które przyniósł Mikołaj jeszcze w zeszłym roku..

• upieczcie dawno obiecane ciasto czy pizzę, pokażcie dziecku w praktyce, jak się robi lody czy mydło,

• zagrajcie w grę, na którą nigdy nie było czasu,

• zróbcie zaległe porządki, posegregujcie ubrania i zabawki,

• pobawcie się w szpital dla zepsutych zabawek: naprawcie, zaszyjcie, sklejcie.

Dajcie sobie czas na trochę luzu i szaleństwa: namiot na środku dywanu, puszczanie baniek z balkonu, przebieranie się, aby zrobić jak najśmieszniejsze zdjęcie, zabawa w chowanego przy zgaszonym świetle. puśćcie wodze fantazji, uwieczniajcie pomysły, aby ten wspólnie spędzony czas na długo pozostał w pamięci:)