START

Wpływ czytania na dziecko Adaptacja w przedszkolu O stopach naszych dzieci Co kupić dzieciom na święta? Oddycham nosem Jedzenie a mówienie Jak poradzić sobie z izolacją w czasach kwarantanny? Smaczne ćwiczenia logopedyczne Bajka o trzech świnkach - logopedia Jak rozwijać mowę dzieci ? Języczkowe bajeczki Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie? Ćwiczenia stóp Pomysły na kwarantanne Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających motorykę dużą Umiejętności matematyczne Propozycje ćwiczeń logopedyczne Nawyki a sukces Jak rozwijać koncentrajcę uwagi u dzieci Plecy okrągło wklęsłe Wady postawy - plecy wklęsłe Preorientacja zawodowa Integracja sensoryczna Wady postawy - okrągłe plecy Jak rozwijać kreatywność u dzieci Wszystkiego, czego naprawdę trzeba wiedzieć, dzieci uczą się w przedszkolu Nastaw się pozytywnie! Mowa bezdźwięczna - co to takiego? Propozycje ćwiczeń logopedycznych na wakacje Postawa ciała Wady stóp cz. II Kształtowanie równowagi u dzieci Tekstowa podstrona

Porady dla rodziców

Ćwiczenia stóp

ĆWICZENIA STÓP

Ćwiczenia palców stóp:
Dziecko kurczy wszystkie palce obu stóp niczym szpony, przy czym czubki palców przylegają przez cały czas do podłoża.
Dziecko obejmuje zgiętymi palcami krawędź ławki. Wszystkie palce są zgięte i przylegają do ławki.

Chodzenie po linie:
Idąc po linii prostej (narysować kredą na podłodze), dziecko stawia stopę za stopa w taki sposób, by podłoża dotknął najpierw środek piety, a następnie środkowy palec stopy.

Taniec na linie:
Dziecko unosi się na przodostopiu (wspięcie na nie wysokie palce) i stąpa wzdłuż linii, stawiając kolejno prawą nogę po lewej stronie linii, a lewą - po prawej.

Bocian na linie:
Dziecko kroczy po linie bocianim krokiem – wolno, dostojnie, unosząc wysoko kolana.

Ćwiczenia ustawiania stóp:
Dziecko stawia tuz obok siebie stopy stykające się ze sobą kłębami paluchów i mocno obciąża przodostopie. Następnie rozsuwa pięty na szerokość dłoni i unosi się na palcach, lekko pochylając grzbiety stóp do środka.

Małpi chwyt:
Stopa leży na zewnętrznej krawędzi. Wszystkie palce mocno chwytają ołówek lub inny niewielki, podłużny przedmiot( patyk, pędzel ). Następnie stopa trzymająca ołówek unosi się w górę, ale pieta cały czas styka się z podłożem.

Ćwiczenia z kocykiem:
Ściąganie palcami stóp kocyka obciążonego ciężką piłkę lekarską lub inny bezpiecznym przedmiot. Doskonałe ćwiczenie dla wzmocnieni mięśni paluchów.

Kto zbierze najwięcej?
Każdy z uczestników zabawy stara się zebrać jak najwięcej koralików, kamyczków, kasztanów itp. Zbieramy na przemian raz prawą, raz lewą stopą.

Unoszenie linki:
Ćwiczący chwytają linkę palcami jednej stopy, a szczególnie mocno paluchem. Następnie unoszą linkę. Pamiętajmy o wykonaniu tego ćwiczenia również drugą stopą.

Przesuwanie linki:
Dziecko przesuwa palcami stóp linkę zaczepioną o nogę krzesła. Pięty nie ruszają się z miejsca!

Kto zbierze najwięcej?
Każdy z uczestników zabawy stara się zebrać jak najwięcej koralików, kamyczków, kasztanów itp. Zbieramy na przemian raz prawą, raz lewą stopą.


 


Spętany konik
Dziecko stoi przed szarfą (chustką). Chwyta palcami stóp końce swojej szarfy. Chodzi po pokoju, unosząc stopy nad podłogę i starając się utrzymać szarfę palcami stóp.

Rysowanie stopą na papierze
Dziecko siedzi na krzesełku. Przed nim na podłodze leży kartka papieru i ołówek. Palcami jednej stopy chwyta ołówek, a palcami drugiej przytrzymuje kartkę papieru, ołówkiem rysuje np. domek.

Suszenie bielizny
Dwa krzesła miedzy nimi rozciągnięty sznurek. Obok sznurka, na podłodze, leżą szarfy (skarpetki, chustki). Chwytamy szarfy palcami stóp i zawieszamy je na sznurku jak bieliznę do suszenia.

Pranie bielizny
Dziecko wkłada szarfę (chustkę) między stopy, unosi nogi nad podłogę i wykonuje nogami ruchy jak przy praniu bielizny. Kolana skierowane na zewnątrz, podeszwy stóp do siebie.

Karuzela
Dziecko siedzi na podłodze z chwytem worka palcami stóp, szybkie obroty dookoła własnej osi ze zmiana kierunku (stopy ma trzymać nad podłogą). Na sygnał wstajemy – kto pierwszy.

Układanka
Siad na obwodzie koła (można je odznaczyć sznurkiem), zbieranie różnych przedmiotów rozrzuconych w środku koła, przekładanie do przeciwnej dłoni i odkładanie za siebie. Gdy wszystkie przybory zostaną zebrane, dziecko obraca się do swoich przyborów, liczy je i układa stopami dowolną kompozycję.


Zachęcam do ćwiczeń.
Inne propozycje można znaleźć m.in. w:


Bibliografia:
Martha Scharll „Gimnastyka stóp dla dzieci”

Joanna Tracz


 

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Nr 94 im. Małego Księcia w Katowicach
    ul. Rataja 10
    (wejście od strony ulicy Bardowskiego)
    40-837 Katowice
  • (+32) 254-72-65
    mp94katowice@op.pl

Galeria zdjęć