START

Wpływ czytania na dziecko Adaptacja w przedszkolu O stopach naszych dzieci Co kupić dzieciom na święta? Oddycham nosem Jedzenie a mówienie Jak poradzić sobie z izolacją w czasach kwarantanny? Smaczne ćwiczenia logopedyczne Bajka o trzech świnkach - logopedia Jak rozwijać mowę dzieci ? Języczkowe bajeczki Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie? Ćwiczenia stóp Pomysły na kwarantanne Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających motorykę dużą Umiejętności matematyczne Propozycje ćwiczeń logopedyczne Nawyki a sukces Jak rozwijać koncentrajcę uwagi u dzieci Plecy okrągło wklęsłe Wady postawy - plecy wklęsłe Preorientacja zawodowa Integracja sensoryczna Wady postawy - okrągłe plecy Jak rozwijać kreatywność u dzieci Wszystkiego, czego naprawdę trzeba wiedzieć, dzieci uczą się w przedszkolu Nastaw się pozytywnie! Mowa bezdźwięczna - co to takiego? Propozycje ćwiczeń logopedycznych na wakacje Postawa ciała Wady stóp cz. II Kształtowanie równowagi u dzieci Tekstowa podstrona

Porady dla rodziców

Adaptacja w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu

Pierwsze dni w przedszkolu dla 3-latka są kluczowe, aby maluch łagodnie wszedł w nową sytuację. Kluczem do sukcesu jest właściwa adaptacja. Jeśli malec zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi, jak wygląda nowe otoczenie i co będzie w nim robił, łatwiej przystosuje się do zasad panujących w tym środowisku.

Na czym powinna polegać adaptacja 3-letniego dziecka do przedszkola? Aby 3-latek w przedszkolu nie czuł się zagubiony i przytłoczony, zacznij od nauczenia go stałego rytmu dnia. Jeśli maluch przyzwyczai się do wstawania, jedzenia posiłków, bawienia się i drzemania o konkretnych godzinach, nie będzie mieć problemów z robieniem tego samego w przedszkolu.

Przed pierwszymi dniami w przedszkolu 3-latka, wytłumacz dziecku, dlaczego musicie się rozstać i kiedy po niego wrócisz. Jeśli dziecko będzie pewne, że mama lub tata zabiorą go do domu za kilka godzin, łatwiej zniesie rozłąkę. Ponadto, z trzylatkiem w przedszkolu staraj się żegnać tak szybko, jak to możliwe. Im dłużej będzie trwać pożegnanie w drzwiach przedszkolnej sali, tym większe ryzyko, że maluch nie będzie chciał rozstać się z Tobą.

Jakich błędów nie popełniać w czasie pierwszych dni? Uważaj na to, by nie obiecywać dziecku nagrody materialnej za to, że wytrzyma kilka godzin bez Ciebie. Dlaczego?

Po pierwsze, zrzucasz na jego barki dużą odpowiedzialność, która jest przytłaczająca.

Po drugie, z każdym kolejnym „dużym krokiem” dziecko będzie oczekiwać coraz większych nagród.

Nie zrażaj się Rodzicu pierwszymi niepowodzeniami i nie rezygnuj po kilku ciężkich dniach. Oswojenie się z nowym miejscem wymaga czasu, a rezygnacja i powtarzanie tego samego po jakimś czasie to tylko dodatkowa dawka negatywnych emocji i doświadczeń. Jeśli maluch źle znosi początki swojej przedszkolnej drogi, zostawiaj go tam krócej.

Pierwsze dni 3-latka w przedszkolu mogą nie należeć do najłatwiejszych. Postaraj się więc zadbać o dobry nastrój maluszka po powrocie do domu.

Adaptacja w przedszkolu to też zabawy - na przykład urządzenie w domu misiowego przedszkola. Zabawa w przedszkolu pozwoli oswoić nową sytuację i dostrzec jej pozytywne aspekty. W końcu 3-latek w przedszkolu poznaje nowe dzieci i zabawy, rozwija się, a po powrocie do domu - może opowiedzieć wszystkie swoje wrażenia swoim rodzicom.

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Nr 94 im. Małego Księcia w Katowicach
    ul. Rataja 10
    (wejście od strony ulicy Bardowskiego)
    40-837 Katowice
  • (+32) 254-72-65
    mp94katowice@op.pl

Galeria zdjęć